Oliver Kriz

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

STROJ ČASU: najkrajšia je predvolebná „kortešačka“

Nemám veľké ilúzie o politickom marketingu na Slovensku. Táto disciplína je oproti iným vyspelým štátom (s demokraciou západného typu) u nás ešte v plienkach. Asi nemá význam opisovať niektoré sofistikované kampane, ako napríklad geniálny politický marketing Rakúskej OVP alebo nemeckej CDU. Horší politický marketing ako u nás som v rámci EÚ videl len tento rok v Bulharsku. Tam platí poučka: voľby vyhráva ten, čo sa tvári na bilboarde najdrsnejšie.
Všetky moje doterajšie predstavy o zlých bilboardoch však prekonala predvolebná „kortešačka“ SMERU (+ pridružených satelitných strán) v bratislavskom kraji na voľby do VÚC 2009. Vizuál ako vystrihnutý z prelomu 70-tych a 80-tych rokov (korešpondujú aj zvolené farby). Vybraní soudruzi (niekedy aj spolu s Bajanom) sa prezliekli za predsedov JRD a okresných funkcionárov KSČ. Nahodili tesilové obleky značky Prostějov a prišli skontrolovať úrodu priamo na pole. Len tak neformálne – saká prehodená cez plecia. Pred pozorným okom televíznej kamery sa zavše zohnú pre stebielko obilia. Zhlboka vdýchnu vôňu čerstvého hnoja a bodro konštatujú: „zase úroda na 150%!“. Vášnivo medzi sebou diskutujú – obrázok ako zo života. Paradoxne najkomickejšie na týchto bilboardoch vyzerá starosta Ftáčnik (inak správny chlap). Na slnku mu úplne stmavli heliovarické sklá dioptrií a tak pripomína slepého kocúra z rozprávky o Pinokiovi.
Niežeby politický marketing bol dôležitejší ako samotný výkon politikov. Ale odráža to ich vnímanie sveta a poodkrýva zákutia duše. Alebo je len zameraná priamo na cieľovú sociálnu skupinu voličov.

Voľby do VÚC 2009 | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014